
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.9 mm |
| Width | 1.87 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 15 V |
| Height | 1.87 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 23.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.2 A |
| Max Current Rating | 1.2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector and Ejector |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polymer |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Black |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Durability Rating | 1500 cycles |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$7.61776
Ext.Price$7.61776
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.61776 | $7.61776 |
